Koloidni cink - eden najpomembnejših elementov v sledovih

Modro svetleča kovina ni le estetsko privlačna, ampak tudi ključna za vaše dobro počutje. Cink je priznana esencialna snov v sledovih, ki je poleg železa nujna za življenje. Zato ni presenetljivo, da se cink nahaja v vsaki celici vašega telesa.

Že v antiki so spoznali pomen cinka za zdravje. Leta 2013 so arheologi na ladji, potopljeni okoli leta 130 pr. n. št., odkrili starodavna zdravila. Analize so pokazale, da je bila glavna učinkovina v teh tabletah več kot 2000 let starih prav cink. Plinij starejši je v svoji enciklopediji zapisal, kako pomemben je bil cink za zdravje v tistem času, saj je opisoval njegovo učinkovitost pri zdravljenju vnetij kože in oči.

Verjetno je bil cink takrat lahko dostopen, saj so tla v starih časih vsebovala bogate zaloge tega elementa. Danes pa je zaradi osiromašenja tal cink postal prava dragocenost.


Pospeševalec presnove

Cink ima ključno vlogo pri vašem počutju, saj je ta element v sledovih vključen v številne presnovne procese. Več kot 300 encimov potrebuje cink za pravilno delovanje. Vaše telo ga uporablja za predelavo beljakovin, ogljikovih hidratov in maščob. Nekateri encimi uravnavajo tudi proizvodnjo hormonov. Hormoni rasti, ščitnični hormoni in stresni hormon kortizol se proizvajajo le, če ima telo dovolj cinka. Ta mikroelement ima pomembno vlogo tudi pri uravnavanju proizvodnje hormonov v hipofizi, ki med drugim proizvaja poseben hormon, ključnen za vašo sposobnost koncentracije in sproščanje beta-endorfina, ki prebudi občutek optimizma.


Močne celice zahvaljujoč cinku

Vaše telo je sestavljeno iz celic: koža, mišice, tkiva, organi in kosti – vse te strukture so narejene iz celic. Vsaka celica ima zaščitno plast, ki vsebuje imunske celice, encime in beljakovine. Ta plast ne ščiti le pred zunanjimi vplivi, temveč tudi oskrbuje celice z življenjsko pomembnimi gradbenimi materiali. Vendar pa lahko to zaščitno funkcijo opravlja le, če je na voljo dovolj cinka. Ta element v sledovih ima ključno vlogo tudi v celičnem jedru, kjer je odgovoren za strukturo RNK in DNK, s čimer varuje vaš genski material.


Občutek sreče

Tudi vaši možgani cenijo cink. Ta element v sledovih omogoča, da vaši možgani proizvajajo serotonin, nevrotransmiter, ki izboljša vaše razpoloženje in pomaga, da se počutite sproščeno.


Cink in vaš obrambni sistem

Vaše telo ima izjemno učinkovit sistem za zaščito pred vsemi vrstami vsiljivcev. Cink je ključen za njegovo delovanje, saj omogoča proizvodnjo obrambnih celic, 'celic ubijalk' in protiteles. Timusna žleza igra osrednjo vlogo pri tem procesu. Ime 'timus' iz grščine pomeni 'srce ali duša', kar odlično opisuje njen pomen, saj se nahaja tik pod prsno kostjo in je srce vašega imunskega sistema. V timusu se celice T (obrambne celice) usposabljajo, da prepoznajo prijatelje in sovražnike ter preprečijo napade na lastne celice.

Poleg tega timus aktivira tudi celice B, ki proizvajajo protitelesa. Ta protitelesa pomagajo telesu, da si zapomni vse vsiljivce in jih ob naslednjem napadu hitro nevtralizira. Vse to je mogoče le, če so protitelesa pravilno usposobljena, da ne napadejo lastnih tkiv telesa – nalogo, pri kateri ima cink ključno vlogo, opravi prav timusna žleza.


Vaša koža ljubi cink

Koža je naš največji organ, zato ni presenetljivo, da potrebuje največ cinka. To je tudi posledica dejstva, da se koža nenehno obnavlja, kar pomeni, da se cink hitro porablja. Ko je naše telo dobro oskrbljeno s tem elementom v sledovih, vam bo povrnilo zdrav, rožnat ten kože in sijoče lase. Če pa je naša koža poškodovana, se naš sistem za samozdravljenje zateče k 'trikom'. S pomočjo cinka se tvorijo fibrinske mreže, ki hitro zaprejo rano.

Ker cink nudi odlično zaščito, naše telo učinkovito ščiti pred zunanjimi škodljivci, medtem ko mirno obnavlja tkivo. Ta proces spodbuja nastajanje beljakovin in kolagena, katerih proizvodnjo prav tako podpira cink.

Cink pa ni koristen samo za kožo, temveč tudi za sluznice. Pomoč cinka izboljša strukturo sluznic, kar prepreči vdor škodljivcev v naše telo.


Uravnoteženo kislinsko-bazično ravnovesje

Verjetno ste že slišali izraz 'hiperakcidnost'. Morda se zdi zapleten, vendar gre za preprosto težavo: če vaše telo ne dobi dovolj cinka, začne izločati preveč natrija in kalija. Ta dva minerala sta alkalna, kar pomeni, da sta ključna za ravnovesje telesa. Poleg teh alkalnih mineralov pa vaše telo potrebuje tudi snovi, ki preprečijo prekomerno kislo okolje. Če bi to kislo stanje nastalo, bi vaša presnova nehala pravilno delovati. In za to ravnovesje je prav tako odgovoren cink.