Železo ni le priljubljena kovina, temveč tudi eden od bistvenih elementov v sledovih, ki ga je treba redno dovajati v telo. Pomen železa za dobro počutje je bil znan že pred našim štetjem. Čeprav ljudje pred več kot 2000 leti niso imeli na voljo diagnostike, kot jo imamo danes, se zdi, da so instinktivno vedeli, da je ta element v sledovih zelo pomemben za naše zdravje.

Že grški in egipčanski zdravilci so predpisovali železo pri različnih telesnih motnjah. Celsus (30-50 pr. n. št.) je na primer za svoje bolnike uporabljal hladilno vodo iz kovačnice, da bi vranico spravil v ravnovesje.  Tudi številni zdravniki v srednjem veku so uporabljali železo kot zdravilo. Sydenham (1624-1689) je z raztopljenimi železnimi opilki zdravil stanje, znano kot kloroza. Ta izraz združuje vse simptome, ki jih danes povezujemo s pomanjkanjem železa, kot so: „razdražljivost, bleda koža, izčrpanost in druge - kot jih je imenoval - tipične ‚ženske težave‘.

Znanje o poživljajočih učinkih uporabe železa se je razširilo v takratnem medicinskem svetu, zato ni presenetljivo, da je Rademacher leta 1841 ta element v sledovih celo imenoval za univerzalno zdravilo.


Vloga železa pri presnovi

Vaše telo ne potrebuje železa le za tvorbo krvi. Na stotine beljakovin in encimov lahko opravlja svoje delo le, če ima dovolj železa.

Tako imenovani železovi žveplovi encimi pomembno prispevajo k dihalni verigi v mišičnih celicah. Zagotavljajo nemoteno delovanje vaših mišic. Če telesu primanjkuje nujno potrebnega železa, se mišice hitreje utrudijo. So manj odporne in šibke. Vaše telo vas pogosto poskuša opozoriti na težavo s pomočjo mišičnih krčev.

Mimogrede, zaradi pomanjkanja železa ne trpijo samo vaše mišice. Celotno telo potrebuje ta dragoceni element v sledovih. Če se zavedate, da je železo nujno potrebno za prenos kisika, vam je hitro jasno, zakaj. Vsaka vaša telesna celica vsebuje tako imenovane mitohondrije. To so elektrarne vašega telesa, ki nenehno proizvajajo energijo. Ta energija se imenuje ATP (adenozin trifosfat). Za proizvodnjo ATP potrebujejo mitohondriji v mišicah (in vseh drugih celicah) dovolj kisika.


Železo in vaš obrambni sistem

Obrambni sistem vašega telesa ima lasten sistem za odstranjevanje odpadkov. V njem fagociti* odstranjujejo škodljive presnovne produkte in vse vrste vsiljivcev. Razgrajujejo neuporabne rdeče krvničke in pri tem sproščajo železo. Vendar pa vaši fagociti potrebujejo tudi lastno železo za nevtralizacijo škodljivih bitij.

* Fagociti so celice organizma, ki so zmožne fagocitoze, s čimer pogoltnejo, prebavijo in uničijo tuje delce v organizmu, na primer mikroorganizme, propadle telesne celice ...


Brez železa ni tvorbe krvi

V kostnem mozgu vaše telo vsako sekundo proizvede do 2,5 milijona rdečih krvničk. Vsaka posamezna krvnička vsebuje približno 300 milijonov molekul hemoglobina. (Tako se imenuje rdeče krvno barvilo). Za njihovo proizvodnjo pa vaše telo potrebuje zadostno količino železa. Vaš organizem uporablja molekule, ki vsebujejo železo, za prenos kisika iz pljuč v vse dele telesa. Hkrati odstranjuje ogljikov dioksid tako, da ga prenaša v pljuča.

Mimogrede, vaše telo je pravi mojster v recikliranju. Po približno 100 dneh molekule hemoglobina porabijo svoje presnovne rezerve. Telo jih pošlje v vranico. Tam živijo tako imenovane čistilne celice, ki poskrbijo za izrabljene krvne celice. S tem se vezano železo sprosti in je spet na voljo telesu.


Železo in vaša koža

Telo med drugim potrebuje vitamin B2 za izgradnjo nukleinske kisline. Sodeluje pri obnovi celic in se vedno uporablja za zdravljenje ran in vnetij. Da bi lahko uporabili ta življenjsko pomemben vitamin, mora biti na voljo dovolj železa.


Železo in sreča

V naši kulturi je znano, da podkve prinašajo srečo. Nič čudnega, saj: Železo res osrečuje.

Nevrotransmiter noradrenalin vam daje občutke, kot so sreča, optimizem in evforija. Vendar vaše telo za to potrebuje železo, saj lahko le tako pretvori nekatere beljakovine v nevrotransmiterje, ki prinašajo srečo. Železo vsebuje tudi nevtransmiter imenovan dopamin. Ta vam daje zagon, ki ga potrebujete za obvladovanje vsakdanjega življenja.